Безпечний  інтернет

Групи смерті в соцмережах - це справа рук професійних психологів, які схиляють підлітків до виконання завдань, що передбачають завдання тілесних ушкоджень або болю, останнім із яких є саме спроба суїциду. Виконання завдань вимагають записувати на відео, які в подальшому продаються у мережі інтернет, зокрема у так званому "темному інтернеті" - сегменті світової павутини, що не індексується звичайними пошуковими системами...

Спочатку інтернет викликав у всіх асоціації з «криницею» знань, де можна знайти величезну кількість інформації. У мережі можна не тільки навчатись та розважатись, а й спілкуватись, завантажувати: книги, пісні, фільми, програми, та інше. Інтернет об'єднав людей з абсолютно різних куточків світу.

Але ці плюси інтернету з часом почали втрачати свою значимість. З'явилися ігри, пабліки, соцмережі та інші розважальні ресурси, які ніяк не сприяють розвитку дітей. Сучасні дослідження говорять про те, що діти, що сидять в інтернеті цілодобово, зовсім не отримують з нього корисної інформації - в основному вони просто витрачають свій час.

Також є приклади, коли пропагандистські сайти в мережі впивають на свідомість підлітків, наприклад, сайти расистського спрямування та релігійні секти. Робиться це не тільки через сайти, а і через соціальні мережі.

І, якщо раніше треба було говорити з дітьми про їх безпеку поза домом тощо, то вже давно має сенс застерігати їх від негараздів під час перебування в інтернеті.

Від чого ж варто захищати дитину

Інформаційна безпека стосується захисту життєво важливих інтересів наших нащадків. Неправдива, неповна, невчасна інформація може нанести шкоду. Діти можуть не знати, яку інформацію можна викладати в мережу, а яку не варто.

Тобто, безконтрольний доступ до інтернету може мати негативні наслідки у майбутньому.

Типи загроз

Те, що стосується особистої безпеки.

Ознайомлення з порнографічними матеріалами, ненормативною лексикою, інформацією суїцидального характеру, расистського, ненависницького чи сектантського змісту; загроза отримання недостовірної чи неправдивої інформації; формування залежності (ігрової, комп'ютерної, інтернет); спілкування з небезпечними людьми (збоченці, шахраї); залучення до виконання протиправних дій (хакерство, порушення прав та свобод інших).

Те, що стосується безпеки інших.

Матеріали, існування та використання яких може стати причиною посягання на безпеку оточуючих (наприклад, інформація про створення вибухівки); свідоме та несвідоме введення в оману інших; вчинення протиправних дій, що тягнуть за собою відповідальність згідно чинного законодавства; кібербулінг - свідоме цькування та приниження, передусім однолітків.

Звісно є загроза й витоку персональної інформації. Це розголошення персональної та конфіденційної інформації (прізвища, імена, контакти, секретні дані кредитних карток, номери телефонів); загроза зараження ПК вірусами; небезпека завантаження програм зі шкідливими функціями.

Це найбільш поширені типи загроз, з якими може зіштовхнутися дитина в інтернеті, викладаючи чи переглядаючи сумнівну інформацію. Від деяких з них можна захиститися технічними засобами, але більшість вимагають комплексного підходу.

Давайте детальніше розберемось з різними видами небезпек, що можуть спіткати кожну дитину, і про що, діти змовчують.

Кібербулінг

Це цькування із застосуванням цифрових технологій і воно може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах і мобільних телефонах, зокрема через:

  • поширення брехні чи розміщення фотографій, які компрометують когось у соціальних мережах;
  • повідомлення чи погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди.

За даними ЮНІСЕФ в Україні, майже 50% підлітків були жертвами цькування в мережі. Кожна третя дитина прогулювала школу через кібербулінг.

Насилля «онлайн»

Сексуальне насилля онлайн - один з викликів, який стоїть перед батьками. Процес зваблення в мережі - явище складне. Аби досягти своєї мети, кривдник використовує різні техніки маніпуляцій та прикидається іншою людиною, наприклад, занижує свій вік чи змінює стать. Знайомство може починатися з емоційних стосунків, у яких кривдник бере на себе роль хлопця/дівчини та прагне розбудити в дитині почуття закоханості, або менторських взаємин, коли злочинець виступає в ролі людини, котра розуміє, підтримує і вчить дитину. Тож батьки мають приділяти максимум уваги до того, з ким спілкується дитина, які матеріали вивчає, чим цікавиться.

Інтернет-залежність

Це явище в останні роки набуло справді вражаючого розмаху. Особливо небезпечною вона є для дітей і підлітків, адже їм набагато складніше самостійно впоратися з потягом до онлайн-життя і вчасно зупинитися. Як не прикро, інтернет-залежність зараз спостерігається навіть у дошкільнят. Напевно серед ваших знайомих знайдуться діти, що вміло використовують планшет чи телефон батьків. Це ж так зручно: відволікти малюка, включивши йому розвивальний мультик або корисну гру. Тим часом, перекладаючи на електронні девайси функції розваг та виховання дітей, батьки самі формують основу майбутньої інтернет-залежності.

У школярів підліткового віку залежність від інтернету може говорити також про наявність психологічних проблем - нереалізованості в колі спілкування, проблемних відносин у родині, труднощів з навчанням, від яких підліток поринає в більш успішне віртуальне життя.

Летальні випадки

Нажаль, дитяча психіка досить не стійка і неповнолітніх та малолітніх набагато простіше схилити до необдуманих дій, іноді летальних...

TikTok - популярна соціальна мережа, в якій користувачі діляться короткими відео. Левову частку аудиторії становлять підлітки та діти.

Відомство із захисту персональних даних Італії прийняло рішення заблокувати всі акаунти соціальної мережі TikTok, вік власників яких неможливо точно визначити.

Причиною заборони, яка триватиме до 15 лютого, стала загибель 10-річної дівчинки з Палермо. Рідні знайшли її у ванній непритомною разом зі смартфоном. Передбачається, що вона брала участь у челенджі, який передбачає удушення.

А декілька років тому, серед дітей були популярні так звані «групи смерті», в котрих через соцмережі спонукали підлітків до самогубства. Явище справді небезпечне: адміністратори груп давали учасникам «завдання» − вирізати на тілі малюнок лезом, написати прощальну записку, стрибнути з даху багатоповерхівки чи повіситися, при цьому усі свої дії дітей зобов'язують фіксувати на фото, відео та надсилати на їх сторінки у соцмережах.

Свого часу це викликало паніку у батьків та суспільства в цілому. А в 2017 році правоохоронці заблокували більш ніж 500 так званих «груп смерті» і понад 200 їхніх кураторів в соціальних мережах. Про це повідомляли на брифінгу ГУ НП у Києві, який було присвячено безпеці підлітків у мережі Інтернет.
Як убезпечити дітей

Основні правила безпечної роботи в інтернеті, про які варто сказати дітям:

не давайте нікому своїх паролів; не надавайте особистої інформації поштою чи в чатах без гострої на те потреби; не реагуйте на непристойні та грубі коментарі, адресовані вам; повідомляйте про ситуації в інтернеті, які вас непокоять (погрози, файли певного місту, пропозиції); відмовляйтесь від зустрічей з випадковими людьми, з якими познайомились в онлайні; не діліться своїми фото з незнайомцями; не повідомляйте інформацію про кредитки батьків (номер картки, термін дії та таємний код); не викладайте фото квитків, на яких видно штрих-код чи QR-код; не скачуйте та не встановлюйте невідомі програми за посиланнями, навіть якщо їх надали друзі; встановлюючи перевірені програми, контролюйте, щоб на ПК не додались небажані програми; не переглядайте інформацію за невідомими посиланнями (друзі, які ними діляться можуть не підозрювати про загрозу); не відкривайте листи-спам, вони можуть містити віруси.

У світі триває боротьба з інтернет піратством, кібератаками, психологи намагаються допомогти залежним від мережі людям, але повністю викорінити ці проблеми поки не вдається. Тож користуючись «всесвітньою павутиною» необхідно пам'ятати, що це гігантське сховище інформації, яке може не тільки принести користь, але й становити велику небезпеку.

Вадим Гамза / Всі права захищені
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати