Відеокарта

Відеокарта - це дорога покупка та дуже часто вибір тієї чи іншої моделі залежить насамперед від бюджету. Ціна, до слова, - гарний показник продуктивності відеоадаптера: вона добре корелює з його технічними характеристиками й можливостями. Але якщо звертати увагу не тільки на ціну, то можна вибрати саме ту модель, яка ідеально підійде для поставлених цілей і при цьому не переплатити. Отже, на що звертати увагу?

NVIDIA чи AMD

Суперечки про те, який із цих виробників графічних чипів краще, тривають вже десятиліття. Зараз у NVIDIA приблизно 75% ринку проти 25% у AMD (якщо не брати до уваги Intel із його вбудованими в процесори графічними чипами). У сегменті топових відеокарт краще вибирати NVIDIA - у них просунутіша апаратна частина, менше енергоспоживання (як наслідок - ефективніше охолодження) і в цілому використовуються сучасніші технології, що забезпечує кращу продуктивність при максимальних навантаженнях.

Але й у AMD є свої козирі. Це, наприклад, технологія синхронізації кадрів AMD FreeSync. Вона, на відміну від аналогічної технології NVIDIA Gsync, має відкритий вихідний код і її підтримує істотно більшу кількість моніторів. Але в цілому рішення NVIDIA в топовом сегменті виграють у AMD, тому свій вибір краще зупинити на «зелених» картах.

Цілі та відповідність наявному залізу

Потужність відеокарти повинна відповідати цілям, для яких вона буде використовуватися. Якщо ви граєте в не дуже вимогливі ігри (наприклад, стратегії), то для них можна підібрати щось із середнього цінового сегмента. Топові відеокарти потрібні насамперед для ігор у 3D-шутери та забезпечення високої частоти кадрів у секунду при високій роздільній здатності екрана з високою якістю відображається графіки, аж до 4К (3840×2160 пікселів). Також топові відеокарти можуть використовуватися для ігор у віртуальної реальності при наявності відповідного обладнання (шолома, контролерів та ін.).

Якщо ви вирішили купувати топову відеокарту, зверніть увагу на те, яке залізо стоїть у вашому комп'ютері. Адже бюджетний процесор не зможе повною мірою розкрити потенціал такого відеоадаптера - він просто не буде встигати обробляти потрібну кількість команд для карти. Також для комфортної гри на високих налаштуваннях потрібна достатня кількість оперативної пам'яті. Якщо цього поки немає, то варто замислитися про оновлення цих компонентів разом із покупкою нової відеокарти.

Виробник

На українському ринку представлені близько десяти компаній, що пропонують свої відеокарти на базі чипів NVIDIA та AMD. Першим ешелоном вважаються Asus, MSI, Gigabyte та Sapphire (останній виробник робить відеокарти виключно на базі чипів AMD). Тому насамперед рекомендуємо звертати увагу на продукцію цих виробників. Кожна з компаній пропонує відеокарти у фірмовому дизайні та з власними фішками, наприклад, заводським розгоном, фірмовим ПЗ та ін. Тому тут орієнтуйтеся на те, що потрібно саме вам - комусь важливіше потужна система охолодження, а комусь можливість розгону. І також не забуваємо про ціну - дуже часто можна переплатити за сумнівні фішки типу RGB-підсвічування. Але в цілому кардинальної різниці за якістю між відеокартами різних виробників немає.

Технічні характеристики

Далі поговоримо докладніше про речі, на які варто звертати увагу при виборі топової відеокарти.

Частоти ядра та пам'яті

Найважливіші характеристики, за якими визначається продуктивність відеокарти. Ці частоти показують, скільки операцій за секунду може обробити графічний процесор і відеопам'ять. У топових відеокарт ці значення розпочинаються від 1400-1600 МГц для графічного ядра та від 6000-7000 МГц для пам'яті. Багато виробників дають можливість перемикання між різноманітними режимами частот. Наприклад, в ігровому режимі вони можуть збільшитися на 10-15% і настільки ж знизитися в економному режимі. Також у багатьох є можливість ручного підвищення частот через фірмове ПО, а деякі моделі йдуть з уже готовим заводським розгоном. Як би там не було, при виборі відеокарти звертайте увагу на моделі з найвищими частотами.

Об'єм і тип пам'яті

У відеокартах використовується особливий вид оперативної пам'яті - відеопам'ять. Від звичайної оперативки вона відрізняється тим, що спеціалізується саме на зберіганні даних, які використовуються для формування картинки на екрані - це можуть бути як окремі кадри, так і їх фрагменти, текстури та ін. Така пам'ять називається GDDR, на сьогоднішній день найсучаснішим її поколінням є шосте - GDDR6. Відеопам'ять минулого покоління - GDDR5 і GDDR5Х - також добре справляється із сучасними завданнями. Вона трохи менш продуктивна, але карти з цим типом пам'яті коштують дешевше, тому на них варто звернути увагу, якщо у вас обмежений бюджет.

Чи діє для відеопам'яті принцип «чим більше, тим краще»? Так, але тут варто подивитися ще й на пропускну здатність шини. Чим вона вища, тим більше даних зможе пройти через неї за секунду. Зараз у сегменті топових відеокарт останнього покоління в основному доступні варіанти з пропускною спроможністю 256 біт і 352 біт, карти минулого покоління та бюджетні моделі можуть йти з шиною 128 біт. При виборі карти орієнтуйтеся насамперед на цей показник - краще взяти модель з трохи меншою кількістю відеопам'яті, але швидшою шиною. Якщо ж говорити про необхідну кількість відеопам'яті для комфортної гри в роздільній здатності 4К, то тут знадобиться мінімум 8 ГБ. Топові моделі пропонують навіть більше - до 11 ГБ відеопам'яті.

Інтерфейси

Сучасні відеокарти мають на корпусі виходи для підключення декількох пристроїв одночасно. Найпоширеніші - це DisplayPort, HDMI і DVI. Якщо ваш монітор підтримує частоту оновлення картинки понад 120 Гц, переконайтеся, що на відеокарті є DisplayPort - інші поширені інтерфейси не підтримують частоту оновлення кадрів вище за цю (або ви можете зіткнутися з деякими обмеженнями, як у випадку з HDMI 2.0).

Система охолодження

При великих навантаженнях топові карти споживають багато енергії і сильно нагріваються. Тому в них використовуються активні системи охолодження з двома або трьома вентиляторами. Багато виробників пропонують свої фірмові варіанти систем охолодження, які обіцяють високу продуктивність роботи та низький рівень шуму. У цілому найкраще брати відеокарти з трьома великими кулерами - такий варіант забезпечить максимальну ефективність охолодження.

Окремо стоять водяні системи охолодження. Їх головна перевага - відсутність помітного шуму й висока ефективність роботи. Але моделей із попередньо встановленою водянкою не так багато, а головний їх недолік у тому, що в разі поломки вода може залити залізо, причому не тільки відеокарту, а й материнську плату. І якщо для відеокарти це буде гарантійний випадок, то для решти заліза найчастіше ні. І хоч вірогідність такої події вкрай мала, про неї забувати все ж не варто.

Трасування променів

Це найпередова технологія в сегменті відеокарт, яка забезпечує реалістичніше та правдоподібне освітлення в іграх. Завдяки цьому картинка виходить дуже реалістичною: об'єкти правильно підсвічуються та відкидають тіні, а їх освітленість змінюється залежно від переміщень джерел світла і самого гравця. На цей момент трасування променів підтримується тільки відеокартами NVIDIA серії RTX на базі архітектури Turing. 

Вадим Гамза / Всі права захищені
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати